top of page
 Empati Kürü ® Çemberleri
  • Yorgun musun?

  • Canın mı sıkkın?

  • Seni can kulağıyla dinleyecek birine mi hasretsin?

  • Yalnızlık canına tak mı etti?

  • Anlayışa mı ihtiyacın var?

  • Hergün işe giderken ayakların geri geri mi gidiyor?
     

   " EMPATİ KÜRLERİ"ni senin için hazırladık…

   On farklı başlık üzerinden kurumsal yaşamından örnekleri çalışacağız.

   Haziran ayının sonuna kadar iki haftada bir kez  "Empati Kürü" alabilirsin…

 

 

EMPATİ KÜRÜ 1:  İşyerinde “EMPATİ KÜLTÜRÜ”

İş hayatında duygulara yer yoktur; çok duygusalsın, mantıklı olur musun lütfen…Duygularını yönetemeyen çalışanların iş performansına dolayısıyla verimliliğe olumsuz etki edeceği inancının aksine günümüzde “empati faktörü” nün şirketlerde geliştirilmesinin verimliliği artırdığı örnekler artmaya başladı.

İş yerinde “Empati Faktörü” küründe kendimizin ve diğerlerinin duygularını anlamanın nasıl olup da iş yerine canlılık, enerji ve verimlilik artışı getireceğine hep birlikte bakacağız.

 Tarih: 18 Ocak 2018 / Perşembe
 Saat : 19:30 – 21:30            
                                                                             

 

EMPATİ KÜRÜ 2:   “HAYIR“ demenin hafifliği…

Hayır diyememenin dayanılmaz ağırlığı, bir şeye evet derken ardında karşıladığım ihtiyaçlarımı görebilirsem hafifler miydi acaba? “Hayır “demenin hafifliği…kürü içimizi aydınlatıp ferahlatacak bir farkındalık sağlaman için tasarlandı. 

Tarih: 1 Şubat 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

EMPATİ KÜRÜ 3:   Empati mi? Sempati mi?

Aaaaa çok yazık, tüühh, vaah vaahh, biliyor musun aynı şeyi ben de hissediyorum, benim de başıma geldi, boşver bunlara üzülme daha neler var…gibi sözlerle karşımızdakine empati yaptığımızı düşünürken, aslında nasıl da niyetimizin aksine kalpten bağlantı ve iletişimimizin önüne set çekiyoruz…

Empati mi? Sempati mi? küründe birlikte ikisi arasındaki farkı yaşayarak deneyimleyeceğiz, sonrası karar sizin… 

Tarih: 15 Şubat 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

 

EMPATİ KÜRÜ 4:   Öfkemle Sohbet

Tüm duygular gibi ÖFKE de çok hayati bir işlevi yerine getirmek için vardır.

Barış ve huzur için iki ana önkoşul, kişisel sınırlarımı tanımak ve sınırlarıma girildiğinde öz-savunma yapabilmektir. ÖFKEM, işte tam da bu koşullar yerine gelmediğinde karşılanmayan ihtiyaçlarımdan bana mesajlar taşır.

Heeyyy, farkında mısın, sınırların aşılıyor?

Gelin hep birlikte ÖFKE’mize soralım: “Korunması, onarılması gereken şey nedir?” ve sesini can kulağıyla dinleyelim…

Tarih: 1 Mart 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30


EMPATİ KÜRÜ 5:   Empatik Dinleme

Herhangi bir çatışmanın ortasındayken karşımızdaki can kulağıyla, sanki o anda dünyanın en önemli şeyini söylüyormuşuz gibi bizi dinleseydi, nasıl hissederdik…Empatiyle dinlemek, karşımdakine tüm varlığımla seni yargılamadan duymak için ben buradayım demektir. Duygu ve ihtiyaçlarımın duyulmasının yarattığı rahatlık, canlılık hislerini hep birlikte deneyimlemek için bekliyoruz.    

Tarih: 15 Mart 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30


EMPATİ KÜRÜ 6:   Özgüven & Özşefkat & Özsevgi

Hayatımızın her alanındaki deneyimlerimizde değer, sevgi ve güven ihtiyaçlarımız bir başkası ya da kendimiz tarafından karşılanmadığında, hayatımızın kalitesi düşüyor, canlılığımız, yaşam sevincimiz, umudumuz azalıyor, stresli ve memnuniyetsiz insanlara dönüşüveriyoruz. Kendimize doğru yaptığımız yolculukta en derinlere inildiğinde çoğunlukla gelinilen noktalar özdeğer, özsevgi ve özgüven ihtiyaçları oluyor.

Kendini sevme, değerli bulma ve kendine güven hallerinde farkındalık, öğrenme ve gelişme yaşamak için bu çembere davetlisin!

Tarih: 29 Mart 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

 

EMPATİ KÜRÜ 7:   Suçluluk ve Utancı Dönüştürme

Empoze edilen değerlere uygun yaşamak uğruna kendi değerlerimizi feda etmek mutsuzluğumuzun temel nedenlerinden birisidir. Suçluluk; “davranışımda” yanlış,
utanç ise “varlığımda“ yanlış olduğum duygusudur.

Suçluluk ve Utanç sağlıklı kullanıldığında bize sorumluluk duygusunu kazandırır ve özgüvene giden yolun mihenk taşlarını oluşturur.

Bu atölyede suçluluk ve utanç duygularımıza daha yakından bakarak bu duygularımızdan kaçınma biçimi olarak hangi davranışlara yöneldiğimiz hakkında farkındalığımızı geliştireceğiz.

Tarih: 11 Nisan 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

EMPATİ KÜRÜ 8:   İhtiyaçlarımın Diliyle İletişim

İhtiyaçlarımız, dünyayla bağlantımızı sağlayan içimizdeki hayat kaynağımızdır. Tüm davranışlarımızın ardındaki motivasyon karşıladığımız ya da karşılayamadığımız ihtiyaçlarımızdır. Marshall Rosenberg’in dediği gibi, yaşadığımız her şiddetli iletişim karşılanamayan ihtiyaçlarımızın trajik bir ifadesidir. Bu atölyede ihtiyaçlarımızın yaşayan enerjisiyle bağlantı kurmayı ve böylece ihtiyaçlarımızı karşılamak için gereken canlılığı bedenimizde hissetmeyi deneyimleyeceğiz.

Tarih: 25 Nisan 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

EMPATİ KÜRÜ 9:   Empatik Geribildirim

Geri bildirimin amacı eleştirme, düzeltme değil önleme, özendirme ve geliştirmedir. Eleştirmeden, düzeltmeden karşı tarafla nasıl bağ kurabilirim? Kendimin, karşımdakinin ve işin ihtiyaçlarını aynı anda nasıl karşılarım?  

Bu atölyede geribildirim verme sürecinde tarafsız gözlem yapmak, karşı tarafın duygu ve ihtiyaçlarını da gözetecek şekilde bağ kurmak böylece hayatı zenginleştirmek  üzerine deneyimlerimizi paylaşacağız.

Tarih: 9 Mayıs 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

 

EMPATİ KÜRÜ 10: “4 Adımda Rica”nın Gücü

Rica ve istekler, ihtiyaçlarımızı karşılamanın şimdi ve burada yapılabilir olumlu somut ifade edilen stratejileridir. Rica’larımın karşımdaki tarafından duyulması ve yerine getirilme olasılığının artması için nasıl bir yol izleyebilirim…Bu atölyede “4 adımda rica” da bulunma pratiklerinin etkileyici gücünü deneyimleyeceğiz.

Tarih: 23 Mayıs 2018 / Perşembe
Saat : 19:30 – 21:30

bottom of page