top of page

BARIŞ DİLİ NEDİR?

Barış Dili, Amerika’lı bir klinik psikolog olan Marshall Rosenberg tarafından geliştirilmiş ve Şiddetsiz İletişim adıyla yaygınlaştırılmış bir yaşam dilidir.

 

Şiddetsiz İletişim derken çeviriden dolayı içinde “şiddet” kelimesinin geçmesi içimize sinmediğinden “Barış Dili” adını kullanmayı seçtik. Her geçen gün şiddetin giderek tırmandığı bir dünyada yaşarken sevgi dolu, duygu ve ihtiyaçlarımızı gönülden paylaşabildiğimiz ilişkilere özlemimiz de artıyor.

 

Doğuştan sahip olduğumuz empatik doğamızdan ne oluyor da bu denli uzağa düşüyoruz; kendimizi ve birbirimizi duyamaz göremez hale geliyoruz?

Hayata hazırlanmak adına öncelikle ailemizden, okullarımızdan edindiğimiz , sonrasında da çalışma ortamlarında pekiştirilen yargıların, eleştirilerin, etiketlemelerin, kıyaslamaların, kimin haklı, kimin haksız olduğunun neye ihtiyacımız olduğunun önüne geçtiği ilişkilerin ve iletişimlerin içinde savruluyoruz.

Barış Dili tam da bu noktada bizi kimin haklı kimin haksız olduğunun ötesine bakmaya, öncelikle kendimizle barışa davet ediyor. Yaşantılarımızı tarafsız bir bakış açısıyla gözlemlemeye, duygu ve ihtiyaçlarımızla yeniden bağlantı kurmaya ve böylece çatışmaların adım adım bolluk dünyasında çözümüne götürüyor.

 

Üstelik barış dili uygulamalarını okullarda, iş yerlerinde, sağlık merkezlerinde, hapishanelerde, topluluk ve ailelerde, çatışmaları çözmeye ve önlemeye yardımcı olmak için her alandaki ilişkilerimizde kullanabiliyoruz.

Kullanıldığı Alanlar

bottom of page