top of page
Murat ÖNDER

Beşiktaş’ta doğdum…ve akabinde 30 yıl sürecek Ankara günlerime başladım. TED Ankara Koleji’nde ve ODTÜ İşletmecilik Bölümü’nde tamamladığım eğitimimden sonra “İşletmecinin yeri İstanbul’dur” öğretisinden hareketle doğduğum kente döndüm. Süzer Şirketler Grubu’nda başladığım iş yaşamımda Arthur Andersen’de denetçi, Sabancı grubunun bilgi işlem şirketi olan BİMSA’da orta düzey yönetici, özel sektörün bazı temsilcilerinde de üst düzey yönetici olarak görev yaptım.

Sabancı yıllarında tanıştığım ve ilgime ivme kazandırdığım ‘kalite’ kavramının sistematiğini bilgi ve deneyimlerimle harmanlayarak  1997 yılında Yönetim Danışmanı olarak çalışmaya karar verdim.

O günden bu yana çeşitli sektörlere yönetim, kalite, finans, bilgi işlem, bilgi güvenliği, gıda güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği, insan kaynakları ve süreç yönetimi konularında danışmanlık, eğitim ve denetim hizmeti vermekteyim.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nde, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi’nde ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemleri’nde ‘baş denetçi’ sertifikasına sahibim.
 

Kurulmasına katkıda bulunduğum sistemlerin; bireysel ve kurumsal kalite düzleminde yer almasına ve kurumların sistem yönelimlerine insan faktörü bilinciyle yaklaşmalarını sağlamaya özen gösterdim ve göstermekteyim.
 

Beni rahatlatan etkinlikleri; bisiklet yarışı izlemek (mümkünse yerinde), tarih okumak ve yerinde görmek, ‘kent bellekçiliği’ yapmak, köy enstitülerini araştırmak şeklinde sayabilirim.

bottom of page